22 квітня відбулися збори по питанню реставрації внутрішніх стін церкви. Зібралась невеличка кількість людей села: Грицай Ярослав, Століцький Ігор, Каптій Андрій, Задорожний Орест, Славко Любов, Головко Ярослава, Скальська Юлія, Суль Наталя, Маселко Наталя, Маселко Валерій, Гиб Євген, Гриців Михайло, Мокрій Степан, Охота Степан, Атаманюк Володимир.
На ці збори приїхав представник колективу Степан Нечай. Ця група людей буде займатись оштукатуренням стін і розписами. Він детально розповів, як буде проводитись реставрація. Ознайомив з умовами цін по реставраційних роботах, а вони такі: обрубування і оштукатурення поверхонь стін працівниками цієї компанії становитиме - 300 грн/м². Малювання декоративної узорчастої панелі - $100/м² (сто доларів за квадратний метр), малювання образів - $200/м² (200 доларів/квадратний метр).
Аудіозапис Домовленості про ціну 29.04.2018 На сьогодні грибок руйнує в окремих місцях стіни на висоту 2 м і більше. Особливо сипиться стіна біля вхідних дверей, і обрубування прийдеться робити всієї стіни. На думку фахівця, було помилкою замальовування масляними фарбами декоративної панелі, яке провели 27 років тому. Вологу закупорили в товстелезних стінах церкви (товщина стін 1 м), і вона проявилась у виді грибка та почала поширюватись по настінних розписах та мальованих образах святих. Початок робіт по реставрації стін Фащівської церкви
Майстрі, які будуть запускати стіни спеціальною речовиною, самі прийматимуть рішення на яку висоту робити обрубку стін, але консультуючись з громадою. Замірятимуть вологість стін вологоміром і робитимуть обрубку штукатурки до межі незараженої грибком. Якщо зараження грибком чи цвілість займає частину настінної ікони - її прийдеться перемалювати зберігаючи попередній стиль за ціною згідно тарифу. Тому кінцеву і остаточну ціну за всю роботу, на разі знати неможливо. Вона буде уточнятись в процесі реставрації, замірів вологості участків стіни, поширенню плісняви, тощо.
Подібну роботу ця група спеціалістів робила в селі Мала Лука. Стіни вражені грибком. Фото праворуч - стіна за кутовою частиною іконостасу. 30 квітня 2018 року почались роботи по реставрації внутрішніх стін нашої церкви. 1 травня, стіни колонізовані цвілістю, обпалювали паяльними лампами. В подальшому буде проводитись просочення стін спеціальними розчинами для знищення грибка. Біда у тому, що по ходу реставрації стін, виникають інші проблеми, які в подальшому потягнуть значні суми коштів і які виникли несподівано. Ніхто не розраховував на це і коштів на ці додаткові проблеми немає. При демонтажі лівої і правої частини іконостасу (кутові дерев'яні споруди - знаходиться по обидва боки від бічних дияконських дверей), виявилось що вони вже непридатні для подальшого використання. Грибок, шашлі та роки зробили свою справу. Ці елементи пошкоджені короїдом і буквально розсипаються в руках. Коли їх ніхто не рухав, вони ще тримались. Та прийшлося виносити перед оббивкою штукатурки, і нижня частина зруйнована. Її прийдеться робити заново. Кутові частини іконостасу. Фото Н. Піх, 2008 рік. Ці частини доповнюють загальний ансамбль, і без них нарушається вся його цілісність. На них майстерно художниками намальовані образи, яких ніхто не реставрував, не підмальовував. Первозданні витвори мистецтва 19 століття, як сказали нинішні реставратори. Іконостас, його бокові частини (ліва і права) вже непридатні. Також з часом прийдеться викидати підлогу (теж заражену грибком). Заздалегідь обговорювали питання вкладання плитки (але це згодом). Необхідно зробити заміну вікон. Планується під штукатурку вмонтувати електро обігрів для періодичного підсушування стін.
***** Доповнено 30 липня 2019 року.
Початком липня 2019 року було закінчено оштукатурення стін церкви. Але майстрами була змінена в сторону збільшення вартість проведених робіт. Ціна виросла у 2,5 рази.
За оштукатурення стін площею 100 квадратних метрів з пропиткою розчинами проти грибків ціну "заломали" в 740 грн/кв.м. В результаті суперечок і спорів за роботу їм виплатили 52 тис. грн. На тому подальші роботи було припинено 17 липня. Загальна сума витрат: 37 000 грн. (матеріали) + 52 000 (робота) = Всього 89 000 грн. на 17.07. (Прослухати audio-запис від 9 липня 2019 року, аудіозапис доступний для зареєстрованих користувачів) Прослуховування запису доступне для зареєстрованих Доповнено 26 жовтня 2019 року.
26 вересня почались реставраційні роботи над розписами стін церковного приміщення та іконами. Приїхали три реставратори, які очолює Василь Бабай.
24 жовтня дійшла черга до Головного запрестольного образу "Різдва Пресвятої Діви Марії" (більш детально про образ читайте ТУТ). Реставрації підлягають тільки ділянки картини, які вигоріли від електричних ламп підсвітки (і таке маємо). Позолотою покриють раму головного образу. Цей образ малював художник Йосиф Гегедиш в 1902 році. На жаль картина замальована під час реставраційних робіт 1990 року. Зі слів художників, які сьогодні роблять реставрацію, її оціночна вартість до реставрації була близько $20 000 (доларів).
4 листопада 2019 року колектив художників (керівник Василь Бабай) закінчили малювання, реставрацію настінних розписів та позолочення рам образів та іконостасу. Поділитись матеріалом: